TOP 11 faktov prečo používať kokosový cukor

kokos

Fakty, ktoré sú nám z každej strany prezentované o tom ako je ktoré sladidlo zlé ma donútili hľadať alternatívy bežných sladidiel. Najpoužívanejší z bežných sladidiel je biely cukor a prečo je on zlý ?

Nevýhoda bieleho cukru

Klasický bežný biely cukor má vysoký glykemický index a spôsobuje sugar spike efekt. To znamená, že nám dodá rýchlo energiu ale po čase máme menej energie ako na začiatku, keď sme ešte ani cukor v ústach nemali. Cukor nás doslova unaví a potom na rýchle doplnenie znova siahame po cukre. Nekonečná slučka a tvoríme si tak závislosť od cukru.  Biely cukor sú takzvané prázdne kalórie. Podľa výskumov biely cukor neobsahuje žiadne významné zložky vitamínov a minerálov.  Na jeho skromnú obhajobu musím ale povedať, že biely cukor obsahuje aj vitamíny B a nejaké stopové množstvá minerálov. Pri jeho bežnej konzumácií človek spotrebuje aj významné množstvo. Napríklad takých 100g bieleho cukru vám dodá neuveriteľné jedno percento odporúčanej dennej dávky vitamínu B2.

Kedy užívať biely cukor?

Bezprostredne po tréningu, je biely cukor alternatíva na doplnenie hladiny glykogénu do svalu. Sám som niekedy užíval ale úprimne račej si dám po tréningu nejaké poriadne jedlo s vysokým glykemickým indexom.

Ako sme na tom s bielym cukrom v rodine ?

Môj vzťah k bielemu cukru je čisto negatívny. Keď si spomeniem ako som preferoval miesto čistej vody sladené minerálne vody alebo kúpne ľadové zelené čaje alebo džúsy. Všade v nich sa nachádza buď cukor alebo glukózový sirup alebo glukózovo fruktózový sirup. Denne som stále dodržiaval pitný režim, dokonca aj troška prekračoval. Denne som vypil 4 litre týchto mokov. Aj vďaka tomu som bol poriadne zaoblený. V kalorickom vyjadrení 4l zeleného čaju je 1280 kcal. Samozrejme denne som aj jedol nie len pil takže je môj denný príjem kalórií poriadne rástol. Teraz pijem len čistú vodu a jedlo si poctivo vyberám. Ak niekedy zjem niečo s obsahom bieleho cukru, je to prevažne po tréningu.

Prečo kokosový cukor?

kokosový cukor

Kokosový cukor ma zaujal pri surfovaní netom, zistil som, že sa vôbec nevyrába z orecha kokosu (čo bola moja prvá predstava, keď som počul slová kokosový cukor) ale z kokosového kvetu.

TOP 11 faktov prečo používať kokosový cukor

1) Kokosový cukor má nižší glykemický index ako bežný biely cukor. GI kokosového cukru je 35

2) Kokosový cukor sa vyrába z miazgy kokosovej palmy. Konkrétne kokosový kvet sa nareže z kokosového kvetu vyteká miazga a tá sa zachytáva do kontajnerov. Potom sa zahrieva až kým sa voda nevyparí a hľa máme kokosový cukor.

3) Kvalitný kokosový cukor vám spraví v ústach dokonalý zážitok. Zo začiatku je chuť kokosového cukru v ústach viac menej neutrálna( mne každým ochutnaním chutí inak, raz mierne slanavo, raz zeleninovo) , potom, keď sa začne kokosový cukor v ústach rozpúšťať chuť prejde do karamelovej.  Vďaka karamelovej chuti kokosového cukru ho odporúčam ako posyp na každú zmrzlinu.

4) Kokosový cukor má omnoho lepšie výživové hodnoty a je to zdravšia alternatíva k bielemu cukru.

5) Kokosový cukor obsahuje bohatú zásobu železa, zinku, horčíka, draslíka, a vitamínov: B1, B2, B3, a B6. Taktiež obsahuje aj inulín

6) Sú veľké rozdiely medzi chuťou BIO a konvenčného kokosového cukru. BIO kokosový cukor je omnoho chutnejší.

7) Kokosový cukor obsahuje v priemere 70.85% sacharózy, 3.00% glukózy a 2.92% fruktózy. Odkaz na štúdiu tu!

8) Kokosový cukor je tzv“ Earth Friendly“ to znamená, že je priateľský pre našu planétu. V roku 2014 organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo vyhlásila kokosový cukor za najviac udržateľné sladidlo na svete. Stromy používajú minimálne množstvo vody a pohonných hmôt, a to najmä vo vzťahu k produkcii cukrovej trstiny, a produkujú asi 20 rokov

9) Kokosový cukor nemá žiadne umelé prísady a nie je chemicky zmenený v žiadnom prípade.

10) V našich obchodoch nájdeme aj kokosový cukor zmiešaný s trstinovým cukrom.

11) Kokosový cukor má nízku teplotu topenia a vysokú tepelnú odolnosť. Má široké využitie aj pri pečení a varení.

Kde kúpim kokosový cukor:

Odporúčam vysoko kvalitný kokosový cukor od Krež (tu).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *