Sú proteíny a gainery vyhodené peniaze?

Sú proteíny a gainery vyhodené peniaze?

Doplnok výživy má za úlohu dopĺňať pestrú vyváženú stravu. Či už sa jedná o proteín, gainer alebo energetický gél aj keď nás nasýtia, vždy ich treba brať len ako doplnok. Vravíte si, že na vašom proteíne je napísané v českom jazyku, že je to potravina, tak ho môžete jesť po celý deň. Znížená DPH na potraviny láka výrobcov k uvedeniu tohoto údaju. Však, zložky čo obsahuje, obsahujú aj bežné potraviny tak prečo by to nemohlo prejsť. Ale je na ňom odporúčané denné dávkovanie. Keď proteín obsahuje rovnaké zložky ako potraviny oplatí sa mi ho vôbec kupovať? Podľa môjho názoru určite sa oplatí zainvestovať do poriadneho proteínu či gaineru, ak by chcel si človek spraviť taký kvalitný mix zložiek sám z potravy bude ho to stáť viac ako keby si kúpil tento doplnok. Dôležitá je tu aj stráviteľnosť, po ťažkom tréningu do seba človek ľahšie napchá proteín ako steak. Keďže krv je napumpovaná v svaloch trávenie nieje plnohodnotné. 

Kedy brať proteín ?

Po náročnom, extrémne vyčerpávajúcom tréningu (prakticky u mňa teraz každý a jeden). Jednoducho si ho zabalím a pripravím, ľahko sa trávi. Srvátkový proteín s vysokým množstvom BCAA si dávam ihneď po tréningu alebo ešte počas tréningu. Po tréningoch nôh si dokonca dávam aj na noc proteín (kazeín), vďaka ktorému má telo dostatok živín aj na noc. Udržanie svalovej hmoty a naberanie čistej svalovej hmoty. Na to je dobrý proteín.

BCAA – vetvené aminokyseliny (Branched-chain amino acids) L-Leucín, L-Isoleucín a L-Valin tvoria najväčšiu časť všetkých aminokyselín tvoriacich svalové vlákno. Pod vplyvom intenzívnej fyzickej záťaže sa vyčerpáva energetická zásoba tvorená glykogénom a nastupuje tvorba energie z vetvených aminokyselín.Tomuto katabolickému stavu, je možné zabrániť podávaním doplnkov výživy v podobe vetvených aminokyselín – BCAA.

Vďaka vysokému obsahu bielkovín a BCAA moje telo dostáva ihneď po tréningu čo potrebuje. Ak by som cvičil doma tak by som nejak neriešil tento doplnok výživy a kupoval by som si asi len čisté BCAA alebo ani to. Jednoducho by som sa ihneď po tréningu najedol potravín, ktoré obsahujú tieto zložky a neriešil by som to. Aktuálne som našiel proteín, ktorý vychádza cenovo na jednu dávku 0.62€ a má skvelé zloženie pri čom je vyrobený z mlieka organických fariem.

Kedy brať Gainer?

Kosť a koža, žeriete čo sa dá, ale stále máte problém pribrať ? Gainer je určený pre vás. S vysokým obsahom kalórií, ale zároveň aj s obsahom BCAA, Kreatínu, vitamínov a minerálov, priaznivo pôsobia na budovanie svalovej hmoty. Kamarát, ktorý mal veľký problém pribrať, jedol čo sa dalo a stále bol tintítko, len vďaka intenzívnemu tréningu dobrej strave a pridaním gaineru začal naberať svalovú hmotu. Vravíte si, že od gaineru naberiete aj tuk. Áno je to možné ale nieje to pravidlo, dá sa naberať aj čistú svalovú hmotu, dokonca sa dá byť aj stále vyrysovaný pri užívaní gaineru. Len ho treba užívať s  mierou a rátať presne kalórie. Taktiež nieje vhodný pre každého, ja ho napríklad určite nebudem brať, keďže u mňa je skôr problém schudnúť ako pribrať.

ZLOŽENIE

Nie je všetko zlato čo sa bliští. Proteín za 4€/kg čo má len 13% bielkovín by som nenazýval ani proteín. Gainer čo obsahuje len 5% bielkovín tiež nieje bohviečo. Preto treba čítať obaly a najlepšie kupovať v predajniach, kde vám aj poradia. Nie každý proteín je ideálny ihneď po tréningu, nie každý gainer má dobre zloženie. V niektorých dávajú len stopové prvky BCAA, aby si to mohli napísať na obal, že to obsahuje BCAA.

POZOR NA FAKES

Proteíny či gainery sa často krát falšujú. Dosypávajú sa do nich lacné zložky, riedia sa, nahradzujú sa múkou a cukrom. Prečo je to tak? Každý chce zarobiť, niekto čestne iný nie, preto ak vidíte proteín 2kg alebo gainer 7kg za 20€ nieje niečo v poriadku. Pri nakupovaní cez internet sa človek ľahko nechá oklamať, preto výživové doplnky je najlepšie kupovať v kamenných predajniach, kde máte istotu a kde vám aj poradia. Ak aj tak chcete nakupovať cez internet dávajte veľký pozor a preverujte si daného predajcu.

Pravidlá výberu

 • ak chceťe menej priberať a získať kvalitnejšiu hmotu hľadajte srvátkové proteíny s vyšším percentom proteínov
 • ak chcete rýchlo naberať, hľadajte gainer s obsahom srvátkového proteínu aspoň 20%
 • ak chcete doplniť proteíny počas noci, hľadajte pomaly tráviteľný proteín
 • ak chcete pri redukcií tuku pridať proteíny, opäť zvoľte srvátkové
 • chutnejšie sú proteíny s menším percentuálnym podielom, pretože je tam viac cukru
 • 100%-ný Whey proteín neznamená 100% proteínov, ale len to, že ide 100%ný zdroj srvátky, skutočné percento proteínov je však 55-80%
 • pri celiakii sa vyhnite obilným proteínom
 • V prípade alergie na laktózu sa poraďte s predajcom, vždy pre vás nájde vhodný proteín
 • Nakupujte u overených predajcov
 • Pozor na zloženie, vyhýbajte sa produktom s Aspartamom.
 • Hľadajte čo najviac prírodné zloženie produktov
 • Cena niekedy je klamlivá, treba pozerať koľko dávok daný produkt obsahuje a prerátať si cenu na jednu dávku. Niekedy ľahší môže byť výhodnejší ako veľké balenie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *