Najčastejšie chyby pri diéte

chudnutie

Strata tuku je dlhá a pomalá cesta. Neočakávajte, že sa po dni diéty prebudíte o 5kg tuku ľahší. Takto to nefunguje.Trpezlivosť ruže prináša. Okrem trpezlivosti čo je základným problémom tu máme aj ďalšie.

1. Kupovanie potravín bez tuku, bez cukru v diéte

Nerobte to! Tieto potraviny by mali byť na prvý pohľad lepšie ako bežné varianty, žiaľ opak je pravdou. Bez cukru, znamená, že do seba napcháte umelé sladidlá. Tie samozrejme neprinášajú zdraviu prospešný efekt. Rovnako to funguje aj s potravinami bez tuku. Najvtipnejšie sú zemiakové lupienky light.

Fitness

Názov fitness, light, zdravé neprináša zdravé potraviny. Čítajte obaly, tieto slovíčka sú väčšinou len marketingové ťahy, aby nás oblbli.

2. Pri diéte jem málo

Ako to, že ty chudneš a ja som jedla za celý deň len zrnko ryže a neschudla som? Jednoduché! Ak nejete dostatočné množstvo jedla a nejete dostatočne často váš metabolizmus sa spomalí. To má za následok menšie spaľovanie nežiadúceho tuku. Jedenie 5-6x do dňa s dostatočným pitným režimom je nevyhnutnosťou. Pri diéte nevynechávajte žiadne jedlo, metabolizmus musí byť naštartovaný. Zabudnite na mýty o jedení v malom, redukcia tuku neznamená byť stále hladný.

3. Ideme do extrémov

To bol aj môj prípad. 4-5 fázové tréningy jedenie 10x do dňa a po krátkom čase som prišiel na to, že to netreba preháňať. Nefunguje to tak, že čím viac pohybu či jedenia vám pomôže k rýchlejšie dosiahnutým výsledkom. Všetko ma svoje obmedzenia. Ak používate nejaké podporné prostriedky v podobe výživových doplnkov, rovnako myslite na to, že všetkého veľa škodí. Ak si nakombinujete 5 spaľovačov tukov, okrem toho, že nebudete vedieť, ktorý ako na vás pôsobí môžete si namixovať doslova smrtiaci koktejl. Nejde len o tieto extrémy, často krát sa stáva, že ľudia vylúčia kvôli diéte napr. mliečne výrobky alebo ovocie. Ja som fanúšikom aj mliečnych výrobkov aj ovocia. Treba vedieť kedy čo jesť.

4. Upnutie sa na jeden druh stravy

Kapustová, džúsová, jablková, zelerová, grepfruitová a iné šialené diéty. Zameranie sa len na jednu zložku stravy prináša mnoho nežiadúcich účinkov. Vďaka týmto diétam si môžete na trvalo poškodiť zdravie. Sú dokonca také diéty, ktoré hraničia s prežitím.

Strava má byť pestrá

Základne zložky stravy sú bielkoviny, sacharidy a tuky. Vylúčenie jednej zložky zo stravy môže spôsobiť rád nežiadúcich účinkov a hlavne celkové spomalenie metabolizmu. Obmedzenie je v poriadku, ale nie úplné vylúčenie, či redukcia na minimum. A k zložke čo sa najviac zo stravy vylučuje:  Áno k životu potrebujete aj tuky!

5. Víkend diéta skončila

Dať si raz za týždeň jedlo, ktoré úplne nezapadá do našej diéty je v poriadku. Ale jedná sa o jedno jedlo za účelom naštartovania metabolizmu. Nie o celý víkend plný jedla, ktoré nezapadá do nášho jedálnička. Na jednom fóre som videl t-packa čo sa pýtal, že po oslave, kde zjedol pár tortičiek, koláčikov, pudingov či sa zavodnil alebo pribral tuk. Na každé jedlo mal špecifický názov a celkom som sa na tom pobavil, samozrejme, že pribral na tuku. Cez víkend platia rovnaké pravidlá ako cez týždeň. Ak máte viac času na cvičenie,  treba ho využiť.

6. Ignorovanie reči vlastného tela

Ste chorý a telo vám vraví, že si treba odpočinúť, ale aj tak chcete cvičiť. Smrdí to zranením. telo si povie keď má dosť a môže vám vypovedať v tej najnevhodnejšej chvíli. Alebo vďaka chorobe budete nepozorný a môžete si ublížiť. Počúvajte reč svojho tela, niekedy len malé pichnutie naznačuje STOP. Hlavne ak ide o kĺby. Pokračovanie cvičenia s maličkým pichnutím má často krát za následok niekoľkomesačnú pauzu v cvičení. Taktiež ak máte hlad najedzte sa, ak máte smäd napite sa, nečakajte keď to budete mať predpísane podľa vášho jedálnička.

7. Zabúdame žiť život

Slepo nasledovať svoju diétu a neužívať si život ? Nejesť čokoládu ? Nechodiť na žiadne podujatia, nestretávať sa s kamarátmi, všetko podriadiť diéte ? NIE, život je na to aby sme ho žili a užívali si ho a nie sa trápili!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *