Môžem cvičiť brucho každý deň ?

Chcete 6 tehličiek na bruchu ? Chcete mať pevnejšie telo a k tomu má prispieť každodenný tréning brucha ? Môžem vlastne cvičiť brucho každý deň ? Dosiahnem tak rýchlejšie tehličky na bruchu ? Čím viac brucho cvičím, tým by som ho mal mať lepšie nie? V tomto článku si dáme zopár faktov čo vyvrátia všetky vaše mylné predstavy.

Nepotrebujete cvičiť brucho na dosiahnutie kociek a pevného tela !

Na obrázku vidíte Powerliftera Ivana Stoitsovova necvičí brucho a má tehličky. Ako je to možné ? Nemusíte sa zameriavať priamo na danú svalovú partiu, pri viackĺbových cvikoch taktiež zapájate skvelo brušné svalstvo. Cvičenie drepov, či mŕtveho ťahu vám taktiež skvelo dopomôže k spevneniu tela. Zapájajú sa tak viaceré svaly a spálite mnoho kalórií. Pamätajte, že aj keď budete mať brušné svaly akokoľvek veľké nemusí vám ich byť vidno. Prečo? Záleží od toho koľko telesného tuku máte. Preto znova odporúčam cvičenie nôh, pri ktorom spálite obrovské množstvo kalórií a tak sa vám podarí aj postupne spáliť tuk okolo brušného svalstva.

Cvičenia pre intenzívne spaľovanie kalórií:

Pre dosiahnutie efektu spaľovania tukov je najlepšia je kombinácia silového cvičenia a cardio cvičenia.

Každodenné intenzívne cvičenie brušného svalstva môže viesť k problémom s držaním tela

Sedenie pri počítači, hrbenie, nesprávne držanie tela, cvičenie brušákov…. Každý deň sedíte v práci zhrbený za počítačom, prídete domov a cvičíte brušáky. Quasimodo by na to povedal: “ Len tak ďalej, určite ma za chvíľku dobehneš“. Pokiaľ nechcete mať problémy s chrbticou, nepreháňajte to. Skôr ako cvičeniu brušákov, venujte pozornosť správnemu držianiu tela. V práci za počítačom stiahnite brucho a vystrite sa, je to ťažké ale zvyknete si!

Cvičenie brucha vám nepomôže zbaviť sa tuku na bruchu !

Najväčší mýtus tejto doby. Cvičte brušáky a budete mať tehličky. Cvičenie určitej partie tela na dosiahnutie spálenia tuku z danej partie je nezmysel. Ako dosiahnuť tehličky? Tie sa tvoria v kuchyni, venujte dostatok času príprave svojho jedla, venujte sa zdravému stravovaniu. Nestrácajte čas cvičením brucha, ale zredukujte telesný tuk. Skúste crossfit alebo HIIT so správnym stravovaním a čoskoro uvidíte výsledky.

Cvičenie brucha každý deň je neefektívne

Mojim cieľom je zväčšiť brušné svalstvo a zvýrazniť kocky na bruchu. Nebudem ale teraz cvičiť každý deň brucho. Prečo ? Však cieľ je jasný ? Áno je jasný ale treba si uvedomiť, že svaly aj keď treba precvičiť neplánujeme ich zničiť. Aj brušné svalstvo potrebuje regeneráciu a aj brušné svaly musia mať čas na rast. Vždy je lepší HIIT 1-2x do týždňa ako každodenné cvičenie brušného svalstva. Ja osobne cvičím silový tréning na brucho 1x do týždňa a už po pár týždňoch vidím výsledky

Každodenné cvičenie brušákov  môže viesť k svalovej nerovnováhe

Brušné svalstvo nieje len jeden sval ako si myslíte, je to viacero svalov, ktoré treba rozvíjať. Pokiaľ každý deň cvičíte len brušáky, môže to viesť k svalovej nerovnováhe a potom vaše brušné svaly nikdy nebudú vyzerať tak ako ste si ich predstavovali. Aj keď by vám mimoriadne spevnel brušný sval, že by ste mali pevné veľké tehličky a boli by ste spokojný, je veľmi pravdepodobné, že by ste mali oslabnutý chrbát. To by mohlo viesť pri následnom cvičení dokonca k zraneniu.

3 Responses

  • Dobry den prajem,velmi poučny članok co sa mňa týka,chcem si vyformovat postavu ale neviem ci to robim spravne,Dva dni cvicim a den volno znova dva dni a dva dni volno .OTazka:ak chcem vyformovat brucho,mozem zacat cvicit drepy,vypady a cviky na nohy?posilnim si tym brusne svalstvo?Dakujem.

    • Ahoj Anika

      Samozrejme začni cvičiť aj nohy. Je to základ na ktorom budeš dobre budovať. Odporúčam ti najprv s vlastnou váhou a potom postupne s malou váhou natrénovať techniku. Vďaka cvičením nôh spáliš veľa energie a pri správnom jedálničku v kombinácii s kardio cvičeniami cez voľné dni čoskoro uvidíš výsledok- menej tuku na bruchu. Pokiaľ budeš cvičiť prevažne viackĺbové cviky rýchlejšie spevníš telo. Cviky na brucho odporúčam v rámci kardio tréningu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *