Každá premena začína v hlave

bigstock-The-Brain-1713803

Pred tým ako sa pustíte do každej fyzickej premeny je potrebné sa na ňu psychicky pripraviť. Nedá sa skočiť do tejto rieky nepripravený, čakajú tu na vás rôzne nástrahy. Pri chudnutí tu na vás čaká veľký boj, keď odmietate rôzne kalorické bomby, nevypijete si s priateľmi obľúbený alkohol, či pôjdete si zabehať miesto zápasu vášho obľúbeného tímu. Všetko je len o prioritách a musíte si uvedomiť, čo svojmu cieľu chcete podriadiť, čo ste ochotný obetovať.

1.Ujasnite si cieľ

Pred začatím cesty za dosiahnutím svojho cieľa, najmä pokiaľ sa jedná o chudnutie je dôležité si ujasniť v hlave čo vlastne chceme. Veľa ľudí sa sústredí najmä na ručičku váhy a to je chyba. Je vážne pre vás podstatné aby ste vážili o 5kg menej ? Stačí sa poriadne vyprázdniť a 2 dni nejesť/nepiť. Tadá, ručička váhy klesá, oslavujte so mnou, vymyslel som super diétu.  Blbosť, takto sa akurát vyčistíte a odvodníte pri čom stratíte minimum tuku a svalu. Ak chcete vyzerať naozaj lepšie je potrebné nabrať sval a zhodiť tuk, pri čom sval je omnoho ťažší ako tuk. 90kg 180cm chlap môže byť omnoho štíhlejší ako 85kg 180cm chlap, záleží len na množstve telesného tuku.

2. Študujte

Preštudujete jednu knihu o diéte alebo idete na kurz pyramídovej firmičky a ste hneď výživový poradca, takto to v dnešnom svete chodí. Každý výživový poradca chce predávať svoje doplnky stravy, prípadne svoju stravu a nanucuje vám niečo, čo ani nemusíte chcieť, čo vám nechutí a v konečnom dôsledku ani nepomáha. Moja cesta neúspešným chudnutím bola sprevádzaná aj návštevou výživových poradcov. Nebudem vám klamať, keď som ešte o strave nič nevedel a márne som sa pokúšal o schudnutie zlanáril som sa aj na takúto možnosť. Najprv som predražene nakúpil, potom som tie doplnky zakúpil pod inou značkou omnoho lacnejšie a neskôr, keď som si všetko poriadne naštudoval tak som zistil, že sú mi tie doplnky na nič a všetko môžem mať vo svojej bežnej strave. Keď sa tak obzerám v čase späť už viem, že ten „poradca“ nevedel ani z časti o strave to čo teraz viem ja a chcel len a len zarobiť. Preto odporúčam každému čo chce zhodiť tuk, čítajte, študujte, preverujte si informácie a nenechajte sa zlákať na magické prípravky a pochybné diéty. Odskúšal som všetky najpopulárnejšie diéty, dokonca aj mnoho nie až tak známych ako jablkovú, zelerovú, ryžovú, fúkaciu ďalej samozrejme pilulky, magické stroje čo nič nemusíte robiť a chudnete atď atď. Po všetkých tých neúspechoch vám viem teraz povedať jediné čo naozaj funguje a je zdravé je správne naprogramované stravovanie. Učiť sa, učiť sa, učiť sa a tak nemusíte si odskúšať všetko na vlastnej koži ako ja. Síce to malo aj pozitíva, vďaka každej a jednej diéte som si stále niečo nové a nové naštudoval a získal nové skúsenosti.

3. Zoznámenie s potravinami

Nájsť v dnešnom svete množstva výrobkov tie ideálne je mnoho krát ťažšie ako sa zdá. Keď sa pozrieme len na jogurty, tak máme na výber doslova stovky výrobkov, každý iné zloženie. Pokiaľ má mať človek v tom prehľad musí sa zorientovať v tomto neprehľadnom svete potravín. To samozrejme chvíľku trvá, takže neočakávajte, že prvý váš nákup bude trvať 10min. Taktiež zostavenie si svojho optimálneho jedálnička tiež chvíľku trvá, takže je potrebné mať dostatok trpezlivosti.

4. Informujte všetkých že budete držať diétu

Má to mnoho výhod. Ak vám človek praje, bude pre vás psychická podpora, bude vám nápomocný. Ak vám nepraje a povie vám, že to nezvládnete, bude pre vás motivátor, s radosťou mu ukážete, že nemal pravdu.

5. Eliminujte stres

Stres priamo a negatívne ovplyvňuje vašu  premenu. Je jednoduchšie v pokoji sa sústrediť na svoj cieľ ako v strese. Práve pod stresom je človek najviac náchylný na prejedanie a kalorickú stravu, prípadne zapíjanie alkoholom.

6. Pripravte sa na to, že tento svet nie je dokonalý

Ani potraviny ani vaša diéta ani váš tréning, nič z toho nebude dokonalé, ale stále sa môžete k dokonalosti priblížiť. Akceptácia tohoto faktu vám umožní poriadne sa sústrediť na svoj cieľ a realizáciu, pri čom prestanete strácať čas teóriou.

7. Foťte sa, merajte sa, zapisujte si

Pohľad na seba z pred troch mesiacov, či dokonca spred roka, ma plnohodnotne motivuje k dosiahnutiu ďalších cieľov. Veľa krát sa stáva, že človek seba vidí inak v zrkadle ako na fotke. Ciele pri redukcii tuku sú málo krát pozorovateľné váhou a vždy je lepšie mať všetko odmerané ako odvážené. Pamätajte tuk je omnoho ľahší ako sval a už zhodenie 1kg tuku je viditeľné.

8. Zvoľte si svoj fyzický idol

Keď ho máte zvolený, nie je na škodu si obvešať jeho fotky všade, kde vás napadne a kde to je efektívne ( napr. chladnička ). Prečo? Pokiaľ to myslíte vážne pomôže vám to. Ako? Pri pohľade na svoj idol, myslíte na svoj cieľ, ak myslíte na svoj cieľ, sústredíte sa na neho, ak sa na neho sústredíte nemyslíte na možnosť vrátiť sa späť

9. Plánujte

Pokiaľ máte správne  naplánovaný jedálniček( kľudne aj týždeň vopred ), tešíte sa na jedlo čo príde, eliminujete nákupy bez rozmyslu, čo šetrí peňaženku aj čas. Ak máte naplánovaný dobre tréningový program, tešíte sa na každý ďalší tréning a žiadnu partiu neprehliadnete, proste máte prehľad.

10. Myslite na svoje zdravie

To je pre tých čo to preháňajú aj pre tých čo to podceňujú. Treba makať na plno, ale treba si aj zdravo oddýchnuť, nie každý deň je tréningový. Pre tých čo často zasa oddychujú zamyslite sa nad tým čo chcete dosiahnuť a myslite na benefity, ktoré vám to prinesie.

11.Nájdite to čo vás motivuje

Existuje mnoho vecí, ktoré vás môžu motivovať k dosiahnutiu cieľa. Pre niekoho sú to videá o ľuďoch, ktorí už niečo dosiahli, pre iného je to dobrý sparing partner a pre ďalšieho  zasa pozretie sa do zrkadla. Neviem čo môže motivovať vás, ale myslite stále na to, prečo ste začali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *