HIIT – vysoko intenzívny intervalový tréning

HIIT

Čo je HIIT a prečo by sme ho mali vykonávať?

High intensity interval training v preklade vysoko intenzívny intervalový tréning. Bežné kardio cvičenie zvyšuje metabolizmus počas jeho vykonávania. HIIT cvičenie zaručuje zvýšený metabolizmus na viacero hodín dokonca aj po jeho absolvovaní. Preto pre redukciu tukových zásob je vhodné aspoň raz do týždňa si zakomponovať miesto jedného kardia, jeden HIIT tréning.

Ako sa HIIT vykonáva?

Už zo samotného názvu je jasné, že pôjde o tréningové intervaly. Tu sa jedná o striedanie intenzívnej záťaže a jemnej záťaže. Telo sa tak dostáva do nekomfortnej zóny a dlho sa z takého niečoho spamätáva.

Ako to vyzerá v praxi?

5min zahriatie chôdzou a potom intervaly: 1min šprint, 2min chôdza, intervaly opakujte 10-krát po sebe a potom si dajte ďalších 5 min chôdze na vychladnutie.

Prečo je HIIT lepšie na zvýšenie metabolizmu ako štandardné kardio ?

Po minúte šprintu je vaše telo tak napäté, že by potrebovalo poriadny oddych, vy mu ale doprajete len jemné oddýchnutie a potom ho znova dostanete ďaleko za komfortnú zónu. Po desiatich opakovaniach je vaše telo nádherne vyčerpané a túži oddychovať lenže stále očakáva, že príde znova na neho ten tlak a preto krásne spaľuje kalórie aj po tréningu.

Ako správne vykonávať HIIT?

Jedna a zásadná chyba pri HIIT je, že väčšina ľudí čo ho cvičí sa šetrí, svojim výkonom idú tak na 50% zo svojho maxima a potom nedosahujú také výsledky ako by si predstavovali. Ja dávam do prvého šprintu vždy maximum, potom každý ďalší až po posledný idem na 80%, posledný znova na maximum keďže viem, že potom ma čaká už len oddych.

Dá sa HIIT vykonávať aj inde ako pri behu?

Vysoko intenzívny intervalový tréning môžete vykonávať pri každej kardio aktivite. Najviac rozšírené HIIT-ko je pri spinningu a pri behu.

3 Responses

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *