Genetika = dedenie rodinnej kuchárky

kuracie kridelka

Prečo si tučná ? Moja mamka je tučná, babka je tučná a ja som to podedila.

Len veľmi malé percento ľudí má nadmerné množstvo tuku, kvôli chorobe ale veľmi veľa ľudí používa výhovorku dedičnosť. Prečo je to tak ?

Za toto genetika nemôže ale len zlé stravovacie návyky, ktoré sa dedia generáciu po generácií. „Biely chlieb musím mať každodenne“. Samozrejme, keď je človek navyknutý už od mala tak sa niet čo čudovať. Na raňajky chlieb, nátierka, šunka k tomu pohár mlieka, desiata zlepenec alebo zopár rožkov , obed z jedálne, olovrant zlepenec, večera domáca varená alebo suchá znova chlieb. Nič výnimočné či už pre dieťa alebo dospelého.

Tak ako nás učili tak aj mi učíme ďalej. Lenže niekedy je otázne či je to naše stravovanie ideálne a či rodičia nemôžu za kilá naviac svojich detí.

Ako si deti naučíš také ich budeš mať!

Nie je to vôbec ťažké pochopiť, je len potrebné to zmeniť. Zmenu môže uskutočniť každý z nás a proste pretrhnúť tú reťaz.

Doba sa mení a tak aj by sa malo meniť naše stravovanie

Chlieb a soľ, tradícia uvítania si hostí. V časoch keď sa ešte gazdovalo, keď deti lietali po vonku ako šialené a pri tom zďobli každý produkt prírody, bolo stravovanie úplne iné ako dnes. Iné časy iné možnosti iný život. Chlieb nám ako každodenná potravina ostal. Dnes si môžeme vybrať zo širokej škály produktov od výmyslu sveta, na jednej strane je to dobré ale na druhej nie. Vznikajú tak rôzne produkty, ktoré sa vyznačujú nízkou cenou a biednou kvalitou. Keď sa pozrieme na pekárenské produkty, tak len málo z nás videlo ich oficiálne zloženie a nutričné hodnoty. Cena a chuť viac sa nerieši! V minulosti ste napríklad nenakupovali mäsové výrobky v hypermarkete, boli tradičné mäsiarne, domáce výrobky bez pridanej chémie. Dnes si človek kúpi „šunku“ s obsahom 40% mäsa a potom prečo priberáme? Šunky s 40% mäsa aby som sa najedol mi treba omnoho väčšie množstvo ako kvalitnej šunky z čistého mäsa.

Človek by sa mal prispôsobiť

Surfovanie v regáloch a prezeranie si tabuliek asi tak by mal vyzerať náš nákup dnes. Osobne som vylúčil zo stravy kupované pečivo, cestoviny a dokonca aj tradičné zemiaky. Popieram tradičné stravovacie návyky, nezapíjam každé a jedno jedlo vodou, mám veľa ovocia a zeleniny.

„Nemusíte sa hanbiť čítať obaly potravín v obchode, ľudia sa nemajú čomu čudovať, skôr by sa mali zamyslieť nad tým prečo oni tak nerobia.“

Generačné zlozvyky

Naučených zlozvykov čo sa tradujú po generácie je mnoho. Denno denné jedenie chleba, jedenie sladkého po jedle, zajedanie potravinu potravinou ( aby mi nebolo zle)….  Ja ale napíšem len jeden čo je najviac zaužívaný

Pitie vody pri a po jedle

Tradičný zlozvyk, spláchnutie jedla vodou je len riedenie žalúdočných štiav. A ešte k tomu mnoho z nás nepije len čistú vodu k jedlu ale rôzne ochutené, čo sú zasa dodatočné kalórie. Pred ani počas ani po jedle. Vodu odporúčam oddeliť od jedla 30timi minútami.

Zdravé stravovanie bez zbytočných kalórií tak si ja predstavujem dedičstvo pre ďalšie generácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *