Chodím a preto chudnem !

Surprised

Chodím a preto chudnem !

Chodenie vlastnými nohami to sa už nenosí. Miesto toho, aby sme chodili využívame motorové vozidlá. Vidieť otecka odviesť dieťa do školy 500 m a potom seba do roboty 1km nie je nič výnimočné. Výnimočné nieje ani keď niekto odvezie seba 3km do fitka a tam odbehne 5km na páse a ide domov. Aj keď tu sa už chytám za hlavu, ale tak čo narobím. Chceme vyzerať lepšie, byť zdravý, šetriť peniaze a čas, pozeráme sa na to čo nám prináša aký efekt ihneď, nehľadíme na budúcnosť.

Tento otecko tak denne minie na palivo cca 1€. Miesto piatich minút so svojim dieťaťom trávi  1min a pri tom sa venuje jazde. Miesto 30min behu rovno z domu využíva beh na páse. Takto mu to celkovo trvá viac ako 45 min s cestou a parkovaním. Samozrejme ešte aj zaplatí 1€ za vstup.

Toto je príklad z reálneho života. Otecko minul na deň o 2€ viac ako keby využíval stále len svoje nohy. Aj on aj jeho dieťa majú značnú nadváhu. Nevravím, že za to všetko môže cestovanie autom, ale určite to má značný vplyv. Otecko pri svojej ceste do práce by spálil 150kcal. A aj keď by mu to trvalo o 12min dlhšie ako cesta autom, celkovo na deň by ušetril 3min vďaka chodeniu behať z domu a nie na pás do fitka.

Prečo preferovať dopravu vlastnými nohami ?

Každým krokom robíte veľa pre svoje zdravie, šetríte svoju peňaženku, šetríte životné prostredie. Chôdza je šetrná pre vaše kĺby, nemusíte sa báť, že je to pre vás náročné cvičenie. Každú hodinu chôdze spálite 600kcal, cca 6kcal na kg hmotnosti pre hodinu chôdze, takže ak vážite 50kg spálite 300kcal .Samozrejme záleží od rýchlosti chôdze, ja som bral priemernú 6km/hod. Denne by mal človek nachodiť pre svoje zdravie minimálne 40min.

Keď si prerátam toto minimum na svoju váhu pre celý rok vychádza mi, že spálim viac ako 13kg tuku. A to je len minimálna denná dávka chôdze!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *