Bojíte sa svalovky ?

mini_500_4541_1211759275537771

Čo je svalovka ?

Prejav mikrotrhlín vo svalových vláknach alebo malé zápalové procesy. Nieje spôsobená kyselinou mliečnou či laktátom.

Prečo vzniká svalovka?

Svalovka nie je ako sa dlhé roky myslelo zlá vec, práve naopak, je to ukazovateľ toho, že sa posúvate ďalej. Svalovka dokazuje, že dávate telu poriadne zabrať, že sa dostalo za hranicu konfortnej zóny a napredujete. Vo svalových vláknach vznikajú mikrotrhliny po záťaži na, ktorú neboli zvyknuté.

Pri čom vzniká svalovka?

Na svalovku nemusíte chodiť do posilňovne, stačí ísť do záhradky pokopať, natrhať pár jabĺk zo stromu, zabehať si. Zaleží len od toho na akú záťaž je vaše telo prispôsobené. Inú záťaž treba kulturistovi ako bežcovi na boso. Títo dvaja keby si vymenili svoje štandardné cviky tak určite by obaja dosiahli svalovku.

Ako vyliečiť svalovicu?

Ja osobne liečim svalovku jednoduchým spôsobom a to pohybom. Tréning resp. rozcvička danej svalovej partie na začiatku ďalšieho tréningu urýchli svalovku. Poriadne prepumpovanie svalov s nízkou záťažou priaznivo pôsobí na liečenie svalovky. Pokiaľ ste sa rozbili v piatok a potom máte mať dva dni na regeneráciu, berte krátke cvičenie a prepumpovanie svalov ako regeneračné cvičenie, ktoré vám dopomôže s bojom proti svalovke.

Kedy je najhoršia svalovka?

Najviac to bolí ak ste mali dlhú pauzu. Necvičili ste napr. tri mesiace a potom znova ste šli si zacvičiť. To je taká krásna svalovka. Odporúča sa nezvoliť po dlhom necvičení tréning celého tela, pretože svalová horúčka, tak vedie k reálnej horúčke a nie je to nič príjemne. Ani prepumpovať sa nedá, proste vás svalovka ochromí. Ideálne je každý deň si dať inú svalovú partiu aby ste mohli počas svalovky na jednej partií cvičiť druhú partiu na dosiahnutie svalovky. Takto sa vyhnete tomu, že by ste nemali čo cvičiť kvôli svalovke.

Moje skúsenosti so svalovicou

Osobne milujem svalovku, v prvej premene, keď som sa snažil redukovať tuk, som svalovku vôbec nepociťoval. Som šiel ako stroj. Aj keď po tréningoch som cítil poriadnu únavu od vyčerpania proste som svalovku necítil. Prečo ? Nemal som ju kedy cítiť proste som mal toľko tréningov, že nebol čas ju cítiť. Teraz pri druhej premene mám každý resp. skoro každý deň svalovku. Doslova si to užívam, milujem hlavne svalovku na nohách.  Už i len jemná svalovka mi robí radosť, len taká, že keď napnete sval vás to bolí. Cítim, že napredujem a teším sa z toho.

Ako dosiahnuť väčšiu svalovku ?

Čím je tréning intenzívnejší tým je svalovka lepšia. Nemusíte svalovku zvyšovať objemom, že budete 4h cvičiť. Zvýšte intenzitu záťaže, zmeňte uhol cvičenia a cvičte prudkejšie. To vám zaručí väčšie poškodenie svalových vlákien. Dobrý je aj vysoko intenzívny intervalový tréning, vďaka ktorému môžete takmer s istotou môžete očakávať svalovicu. Nezabúdajte že tento tréning sa dá aplikovať aj v posilňovni.

Zhodnotenie

Svalovka je dobrá a mali by sme ju mať pravidelne. Na niektorých svalových partiách je to dokonca nevyhnutné, pre dosiahnutie vypracovaného tela. Triceps a brušné svalstvo kde to najviac ochabuje sú toho dobrým príkladom. Tam keď svalovku nemávate nikdy tak to krásne ovisá. Cvičte, zlepšujte sa a užívajte si každú svalovku, lebo tá vám ukazuje, že napredujete.

One Response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *