Ako rýchlo rastú svaly ?

Bodybuilder
Chcete takéto svaly ?

Čo je ľahšie pribrať alebo schudnúť ? Ak sa budeme baviť naberaní čistej svalovej hmoty a zhadzovaní telesného tuku z môjho pohľadu je to na rovnako. Aj jedno aj druhé vyžaduje veľké úsilie a aj na jedno aj na druhé sú potrebné vedomosti. Chudnutie bez straty svalu a pribratie bez zbytočného tuku, to sú ciele, ktoré sa snažíme dosiahnuť. Pri chudnutí sa dá bez straty svalu zhodiť 0.5kg-2kg tuku za týždeň, lenže dá sa toľko aj svalu nabrať za týždeň…?  V tomto článku sa budeme zaoberať priberaním. Koľko je človek schopný reálne pribrať za určité obdobie ?

V prvom rade priberanie, rovnako ako spaľovanie tuku ovplyvňujú určité faktory. Nie každý naberá sval rovnako. Aké sú teda faktory priberania

5 faktorov naberania svalovej hmoty

1.Tréningový vek.

Koľko rokov trénujete, že zdvíhate závažie ? Pokiaľ ste začiatočník, budete naberať omnoho rýchlejšie ako ten čo trénuje dlhé roky. Čím ste pokročilejší tým menej naberáte.

2. Hormonálna štruktúra

Žena nikdy nebude naberať tak rýchlo svaly ako muž. Ale zasa ani nie každý muž má rovnakú produkciu hormónov. Napr. produkcia testosterónu vekom klesá, takže starší muž má väčší problém nabrať svaly ako mladší.

3. Genetika

V tomto prípade rast svalov prirodzenou cestou priamo ovplyvňuje genetika. Niektorí ľudia prirodzene jednoduchšie naberajú svaly, ale ľahko priberú aj tuk a ďalší nemá problém zhodiť tuk, ale zasa má problém nabrať svaly. Správnou stravou a cvičením sa dajú oba problémy vyriešiť.

4. Svalová pamäť

Trénujete na maratón a zhodíte 8kg svalovej hmoty. Po maratóne začnete cvičiť tak aby ste znova nabrali sval a naberiete tento stratený sval počas obdobia dvoch mesiacov. Bežne sa to tak rýchlo nedeje a za to môže svalová pamäť.

5. Doplnky výživy

Široká škála doplnkov výživy priamo ovplyvňuje svet budovania svalovej hmoty. Dnes už môže mať štyridsiatnik hladinu testosterónu ako dvadsaťročný. Každý si môže správnymi doplnkami zvýšiť hladinu rastového hormónu. Existuje mnoho možností ako telu dopomôcť pri budovaní, všetko sa dá a všetko niečo stojí. Samozrejme bavíme sa tu o legálnych, bežne dostupných doplnkoch výživy a nie o steroidoch. Steroidy preukazujú omnoho väčšie výsledky, ale zasa mimoriadne vysoké riziko nežiadúcich účinkov.

Koľko svalovej hmoty môžeme pribrať prirodzenou cestou ?

Ak by každý mal rovnakú genetickú predispozíciu, rovnaké hormonálne hladiny, s ohľadom na odtrénované roky tak by to vyzeralo asi takto.

1. rok tréningu max 10kg svalovej hmoty

2. roky tréningu max 5kg svalovej hmoty

3. rok tréningu max 2,5kg svalovej hmoty

4. a každý ďalší rok  tréningu max 1.25kg svalovej hmoty

Ak svaly nebudete pravidelne šokovať a postupne nebudete pridávať doplnky výživy, tak aby si telo nezvyklo, nemôžete rátať ani s týmto priebehom. Na to aby ste dosahovali výsledky je potrebná hlavne tvrdá práca a správna strava! Dokonca zo správnej stravy si viete nahradiť väčšinu doplnkov výživy, takže doplnky nie sú nevyhnutnosť. Priberanie na svaloch je veda a ako  pri chudnutí máte nežiadúce spomalenie metabolizmu, pri naberaní máte stagnáciu svalového rastu.

Ako predchádzať stagnácií ?

1.Obmieňanie tréningu

Ak ste si na nejaký tréning zvykli a už ho vykonávate hravo, tak to je ta správna cesta ku stagnovaniu. Nenavyknutý na cviky = svalovka = svalový rast

2.Obmieňanie doplnkov

Rovnako ako na tréning si vie telo zvyknúť aj na doplnky. Pokiaľ ale neužívate žiadne a nasadíte doplnky na svalový rast môžete očakávať výsledky. Samozrejme doplnky by nemali užívať začiatočníci, bolo by to pre nich skôr kontraproduktívne.

3.Stále dostávanie tela pri tréningu do nekomfortnej zóny

Precvičujete všetko technicky správne a posledné série sú kvalitná bolesť? To je správne. Nevládzete, cítite sa zle? Znova je to dobre. Odporúčam tiež HIIT tréning, ktorý ak ste neskúšali budete milo prekvapený.

4.Zvýšovanie záťaže.

Postupné zvyšovanie záťaže, pri náraste vašej sily vám dopomôže k lepšiemu budovaniu svalovej hmoty. Svalové vlákna dostávajú zabrať stále viac a viac a preto je potrebné aby sa na to pripravili rastom.

5.Kvalitný odpočinok

Bez odpočinku sa nedá naberať. Nestačí len 8h spánku. Po kvalitne odcvičenom tréningovom programe je potrebné si aj dostatočne oddýchnuť. Niektorí volia pre naberanie tréning 3x do týždňa a odpočinok, iní tréningové plány 1+1, 2+1 až 5+2. Všetko je si potrebné odskúšať a zistiť čo vám najviac vyhovuje a pri čom dosahujete najlepšie výsledky

6. Kvalitná strava

Stagnujete ? Možno nedávate telu dostatok kalórií. Váš svalový rast sa teda nekoná. Dávate dostatok kalórií ale stagnujete ? Možno nedostatok proteínov, sacharidov alebo tukov. Strava je veľmi dôležitá a vždy tvorí základ úspechu.

5 Responses

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *