5 tipov, ako zvládať bolesti lakťa

rontgen laktoveho klbuBolesť je signál tela, že niečo nieje v poriadku. Vždy by sme mali riešiť tento problém skôr než sa to zhorší. Aj keď sme schopní pri tejto bolesti trénovať, neznamená to, že by sme bolesť mali ignorovať. Časom by sa to určite vypomstilo.

Masáž mäkkých tkanív v kombinácií s jednoduchými nápravnými cvičeniami môžu rýchlo a efektívne znížiť, ba dokonca aj zastaviť bolesti lakťa. Nejde o nič zložité stačí ich postupne pomaličky rozhýbavať. Tieto cvičenia sú  mimoriadne dôležité aj pre ľudí pracujúcich za stolom, ktorý majú každodenne vyťažené lakte. Pokiaľ sa to ešte kombinuje so silovými cvikmi tak je to pre kĺby enormná záťaž.

Ak sú bolesti lakťa časté, chronické prípadne veľmi intenzívne, neváhajte a navštívte lekára! Môže ísť o problém, ktorý len tak hravo sám nevyriešite a vždy je lepšie mať istotu…

Aké sú hlavné príčiny bolesti v lakťoch ?

Nadmerné zaťaženie na lakte spôsobuje hlavne pravidelne sa opakujúci rovnaký pohyb. Najčastejšiu bolesť v lakti môže spôsobiť používanie počítačovej myšky, listovanie knihy, písanie, zdvíhanie telefónov…  Medzi športmi je asi najviac populárny tenisový lakeť, golfový lakeť ale rovnako vás môže bolieť aj lakeť od častého hádzania lopty do koša, či vďaka zdvíhaniu záťaží.

Aké sú symptómy bolesti v lakti ?

Bolesť v lakti môže pochádzať z vnútornej alebo vonkajšej strany lakťa, v niektorých prípadoch môže vyžarovať po ruke. Bolesť v lakti môže pochádzať z  mnohých zdrojov napr. svalové napätie, zápal šliach, poškodený kĺb, artritída, burzitída. Medzi najčastejšie formy bolesti lakťa patrí svalové preťaženie, bolesti šliach alebo podvrtnutie.

Najlepší spôsob ako zabrániť do budúcna bolesti lakťa, je nájsť príčinu bolesti a následne eliminovať faktory, ktoré ju spôsobili. Osobne kvôli bolesti lakťa už nehádžem loptu na kôš z polky ihriska a taktiež sa ani nepretláčam (armwrestling)

Golfový a tenisový lakeť – definícia

Zápalové ochorenie svalových úponov je nehnisavý zápal na mieste úponu svalov a šliach na kosť. Opakovaným mechanickým dráždením preťažované vystierače, svaly  upínajúce sa na vonkajšej strane lakťa = tenisový lakeť. Preťažované ohýbače, svaly ktoré sa upínajú na vnútornej strane lakťa = golfový lakeť.

5 Stratégií ako znížiť/ eliminovať bolesť v lakti

1. Masáž

masáž rukyBolesť v lakti môže spôsobovať svalové napätie v mieste bolesti alebo obmedzenie mäkkých svalových  tkanív inde na tele. Bolesť lakťa môže napr. spôsobovať aj prsný sval, biceps, svaly chrbta atď. Niekedy nemusí byť príčina bolesti priamo na mieste, preto je lepšie zájsť na profesionálnu masáž.

 

2. Strečing

strečingové cvičenie proti bolesti v lakti
strečingové cvičenie

Ak lakte, zápästia a ramená sú stuhnuté riskujete poškodenie mäkkého tkanivá okolo týchto spojov. Tento bod ide ruka v ruke s bodom 1. Ak správne vykonáte strečing a aj masáž je veľká pravdepodobnosť, že bolesť v lakti zmizne. Na obrázku máme zobrazenú ukážku strečingového cvičenia, ktoré vám dopomôže s bolesťou v lakti.

Ako správne vykonať strečing ?

– je potrebné precítiť

– natiahnuť sval do maximálnej možnej úrovne

– vykonávať cvičenie pomaly

– cvičte precízne

– meňte uhly strečingového cvičenia

– venujte cvičeniu aspoň 5 minút

3. Používajte Omega 3

Omega-3 mastné kyseliny zabraňujú zápalu, trombóze a ateroskleróze
EPA a DHA zvyšuje koncentráciu tkanivového aktivátoru plazminogénu, čo je trombolytická látka, pôsobí na rozpustenie zrazeniny. Doplnenie s omega 3 inhibuje syntézu prozápalových cytokínov, ako sú TNF-alfa alebo IL-1. Nie len kvôli znižovaniu zápalu a opuchu sa oplatí brať výživový doplnok s Omega 3. Má to mnoho výhod, nie len pre vaše lakte, ale pre celé telo. Omega-3 mastné kyseliny vplývajú na hladinu cholesterolu a kardiovaskulárne choroby,pomáhajú fungovaniu nervového systému,pomáhajú znížiť množstvo telesného tuku,chránia pečeň…

Omega 3 nájdete aj v rybách, nemusíte ihneď siahať po doplnkoch výživy.  Nie každý máme ryby každodenne a doplnky výživy s Omega 3 sú relatívne lacnou záležitosťou. Omega-3 nájdete aj v Chia semienkach.

4. Obmedzte izolované cviky

Izolované cviky na biceps triceps a ramená sú najväčšia záťaž na lakte. Pokiaľ vás lakeť bolí a nechcete si bolesť udržať alebo nebodaj zhoršiť je potrebné tieto cviky obmedziť.

Aké cviky môžem cvičiť pri bolestivom lakti?

Ak ste sa rozhodli cvičiť aj pri bolesti v lakti je potrebné zvoliť si tréning:

– ideálne sú cviky nôh

– kondičný tréning

– využívajte cviky s vlastným telom

– nebojte sa používať ruky ale pri náznaku bolesti pri cvičení zmeňte cvik

5. Cvičte s jednoručkami

Pre niekoho je to ako nočná mora, obmedziť sa len na jednoručky. Povedzme si ale základné fakty. Väčšina z nás má jednu ruku dominantnejšiu ako druhú, celý deň ju zaťažuje viac ako druhú. Takto nás môže bolieť jeden lakeť alebo aj oba. Prečo ?

Variant A)

Tá ruka silnie ale je aj rovnako viac vyťažená, pokiaľ obojručkami zaťažíme tú ruku rovnako ako oddýchnutú je možné, že nás na nej bude bolieť lakeť.

Variant B)

Ruka tým, že je pravidelne viac zaťažená ako druhá je aj viac odolnejšia voči záťaži. Cvičením s obojručkami zaťažujeme obe ruky rovnako a tá slabšia môže byť rychlejšie poškodená

Pri tomto bode pozerajte aj na bod 4. keďže cvičenia s jednoručkami vás lákajú na izolované cviky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

12 komentárov “5 tipov, ako zvládať bolesti lakťa”