10 tipov proti bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov

Kĺby tvoria spojenie medzi kosťami. Poskytujú podporu a pomáhajú nám pohybovať sa. Poškodenie kĺbov z ochorenia alebo úrazu môže narušiť váš pohyb a spôsobiť veľa bolesti. Príčin bolesti kĺbov môže byť viacero, vrátane osteoartritídy, reumatoidnej artritídy, dny, natiahnutia, podvrtnutia a iných zranení. Najčastejšie zranenia kĺbov sú zo športu. Väčšine týchto zranení kĺbov zo športu sa dá predísť.

Ako predísť zraneniu pri športe?

80% zranení kĺbov pri športe sa dá predísť. Väčšina je spôsobená slabou rozcvičkou. Studené kĺby a neprekrvené svaly sú tak náchylnejšie k zraneniam. Ďalšia veľká skupina zranení je spôsobená nesprávnou technikou. Ja spadám do oboch kategórií, ramená som si vykĺbil nesprávnou technikou pull overu a koleno som si poškodil nedostatočným zahriatím. Dostatočná rozcvička a venovanie sa technike cvičenia je základ ak nechcete aby ste sa dopracovali športom k trvalej invalidite.

Najčastejšie boľavé kĺby

koleno rentgen

Bolesť kolena je najčastejšia, nasleduje rameno a bolesti bedrového kĺbu. Bolesť kĺbov môže prejsť aj na nejakú inú časť tela, z vašich členkov a nôh na vaše ramená a ruky. Ako človek starne, bolestivé kĺby stávajú stále bežnejšie.

10 tipov proti bolesti kĺbov

Od kedy som si vyliečil zlomenú nohu sa veľa zmenilo, kĺby ma boleli častejšie, mal som problémy s nášľapom, stuhnutosťou členku. Následne som si vykĺbil obe ramená, to som vyliečil. Potom ma začalo bolieť koleno a následne chrbtica. Vďaka všetkým zraneniam a problémom som prišiel na to, že robím všetko zle. A preto som postupne študoval, až kým som nevytvoril týchto 10 tipov. Vďaka nim som všetko vyliečil bez trvalých následkov. Členok má plný rozsah pohybu, ramená mám plne funkčné, kolená a chrbát sú bez bolesti.

1) Počúvajte svoje telo

vždy niečo naznačuje, niekedy malý pich v kĺbe pri behu či cviku dokáže veľa naznačiť. Ihneď akonáhle vás kĺb zabolí prestaňte s daným cvikom

2) Hľadajte príčinu

Pravidelne po cvičení bicepsu ma bolel chrbát. Aj keď som mal správnu techniku nič nepomáhalo. Neskôr na bolesť chrbta som nepotreboval ani cvičiť biceps. Pochodil som doktorov aby som vedel, čo mi je. Okrem toho, že príčinou bolesti je kĺb som sa nič nedozvedel. Následne až rehabilitácie mi otvorili oči.  Príčinou bolesti chrbta bol nespevnený chrbát. Slabé svaly s miernou deformáciou zapríčinili tieto bolesti. Začal som cvičiť znova od začiatku s malými váhami často krát len s tyčkou. Dnes ma chrbát už vôbec nebolí a to len vďaka nájdeniu príčiny.

Lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti nevyliečia žiadnu príčinu bolesti kĺbu. Udržujú aktuálny stav ale problém neriešia. Ak viete aký je problém hľadajte možnosti ako to vyriešiť.

3) Liečba stravou

Správne stravovanie priamo ovplyvňuje kvalitu vašich kĺbov. Správna hydratácia, vyvážený jedálniček, veľa ovocia zeleniny, pridanie zdravých tukov to všetko môže priamo ovplyvniť stav vašich kĺbov.

zeleninový šalát

Obezita a kĺby

Nadmernú záťaž na kĺby spôsobuje tiež aj obezita. Kĺby nosením veľkého množstva tuku dostávajú denno denne zabrať. To, že sú kĺby obalené tukom a preto fungujú lepšie je len mýtus. Pravdou je, že ak máte nadváhu tak vaše kĺby sa trápia. Ak schudnete len pár kíl hneď sa vám zlepší kvalita života a budete môcť robiť hravo pohyby, ktoré vás inokedy boleli.

4) Cvičenie

Posilnenie svalov v okolí kĺbu vie priamo zlepšiť stav kĺbu. Pomaly začať s cvičením, krok po kroku môže viesť k zlepšeniu vášho zdravotného stavu. Odporúčam hlavne cviky s vlastným telom s vlastnou váhou. Prekrvením okolia kĺbu spolu s dobrou stravou sa aj do kĺbu dostanú tie správne živiny, takže nie len, že posilňujete svaly aby pomohli a odľahčili kĺb ale aj kĺb vyživujete.

Kedy začať s cvičením?

Čerstvo po poranení kĺbu, kým je bolesť najvýraznejšia sa treba šetriť. Inak platí čím skôr tým lepšie, či už z preventívneho hľadiska alebo liečenia chronického stavu.

5) Trpezlivosť

Kĺby neopravíte za jeden deň, treba k tomu pristupovať zodpovedne a denno denne sa im venovať.

6) Poznajte svoje limity

Keď viem, že ma bolí rameno a mám problém s ramenným kĺbom nepôjdem cvičiť tlaky na ramená s veľkou váhou. Možno sa to zdá ako samozrejmosť ale ja to vidím pravidelne v posilňovni, že ľudia aj napriek bolesti a kĺbovému poškodeniu idú cvičiť veľké váhy. Hlúpe dokazovanie sily, ktoré nedopadne dobre.

7) Zlepšite držanie tela

Zle sedenie, zlý spánok, zlá chôdza, zlé dvíhanie záťaže všetko prečo ma môže bolieť chrbtica.

Správne sedenie na stoličke
Správne sedenie na stoličke
správne zdvíhanie záťaže
Správne dvíhanie záťaže
správna spánková poloha
správna spánková poloha

 

8) Ochráň svoje kĺby

Používanie ochranných prvkov priamo znižuje riziko poškodenia kĺbov pri nehode. Prilby, bandáže, chrániče, korytnačky nebojte sa ich používať. Odporúčam používať aj poistky v posilovni. Sám by som nemal zlomenú nohu ak by som ich používal. Aby ste ochránili svoje kolená pri behu sa snažte čo najmenej behať po tvrdom povrchu a používať správnu obuv.

9) Masáž

Masáž dokáže uvoľniť nie len svalom ale aj kĺbom. Správna masáž vie vyriešiť veľa príčin bolestí, bez toho aby ste museli navštíviť lekára.

10) Regenerácia

Ak po záťaži nemáte dostatok oddychu na zregenerovanie tela, prejaví sa to aj na kĺboch. Dlhodobé preťažovanie kĺbov bez dostatočnej regenerácie vie spôsobiť fatálne následky

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *