10 tipov pre váš imunitný systém

10 tipov pre imunitny system

Negatívne vplyvy na imunitný systém

1. Nedostatok pohybu

Sedíte za stolom celý deň, cítite sa pomalší, postupne leniviete, nič sa vám nechce. Rovnako na tom je aj váš imunitný systém. Ak mu nedoprajete dostatočný pohyb, ak nebudete na sebe makať, tak môžete očakávať, že váš imunitný systém zlenivie a budete tak náchylnejší k chorobám. Pokiaľ nemáte denne aspoň 40min chôdze môžete očakávať oslabený imunitný systém. Sedavý spôsob života taktiež môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku, čo má zasa ďalšie negatívne účinky. Okrem toho sedavý spôsob života spôsobuje obezitu a tá má celú škálu negatívnych vplyvov a to nie len na imunitu.

2. Nadváha

Nosenie extra váhy prináša riziko kardiovaskulárnych ochorení a taktiež aj zvýšené riziko cukrovky či dokonca rakoviny. Prečo? Jeden z dôvodov je, že prebytočné tukové bunky negatívne ovplyvňujú imunitný systém.Vysoký počet tukových buniek môže vyvolať uvoľňovanie prozápalových chemikálií v tele, čo vedie k chronickému zápalu. Zápal poškodzuje zdravé tkanivo a máme chorobu na svete.

pork-69429_640

3. Jedenie potravín s vysokým obsahom tuku a cukru

Konzumácia vysokého množstva cukru  potláča imunitný systém. Sladký útok na baktérie nie je tak radikálny ako pri bežnej konzumácií. Dokonca už len množstvo 75-100 g cukru znižuje schopnosť bielych krviniek premôcť a zničiť baktérie. Tento efekt sa prejavuje až niekoľko hodín po konzumácií. Sladené vodičky sú najjednoduchšia cesta k oslabenej imunite.

4. Dlhodobý stres

Žijete pod neustálym stresom? Krátkodobý stres môže pozitívne ovplyvniť váš imunitný systém, ale dlhodobý intenzívny stres narúša imunitný systém. Vďaka nemu ste náchylnejší na prechladnutia, ale aj závažné choroby. Chronický stres, v ktorom často žijeme zvyšuje hladiny adrenalínu a kortyzolu a potom vďaka nim náš imunitný systém je oslabený.

5. Spoločenská izolovanosť

Sedíte celé dni len doma na zadku, nevychádzate vonku, jediné jedlo čo konzumujete je pizza, lebo tú si objednáte domov. Vaše sociálne vzťahy sú jedine na sociálnych sietiach a ak nie ste na facebooku nežijete. V dnešnom svete, keď máme jednoduchší prístup k priateľom vďaka internetu a sociálnym sietiam, sa obmedzilo stretávanie s priateľmi vo vonkajšom prostredí. Nielen že trpí vďaka tomu naša psychika, ale trpí aj imunitný systém.Imunitný systém sa oslabuje, keďže na neho nie je vyvinutý žiaden nátlak od ostatných ľudí. Stretávajte sa s ľuďmi a posilnite si imunitu. Miesto písania smailikov a dementných skratiek na facebooku napíšte niekomu: „Poďme si sadnúť niekde von a pokecať.“ Ideálne ak ho/ju zoberiete si niekde zacvičiť.

Pozitívne vplyvy na imunitný systém

1.Pravidelné cvičenie

Krátkodobo po intenzívnom cvičení má človek oslabenú imunitu. Z dlhodobého hľadiska pravidelné cvičenie zlepšuje imunitný systém. Len 20min cvičenia 5x do týždňa vám zníži riziko prechladnutia o polovicu. Pravidelné cvičenie zvyšuje hladinu leukocytov, buniek imunitného systému, ktorý bojuje s infekciou.Cvičenie je tiež spojené so zvýšeným uvoľňovaním endorfínov, prirodzených hormónov, ktoré zvyšujú pocit pohody a zlepšujú kvalitu spánku. Aj kvalitný spánok aj pocit pohody má pozitívne účinky na imunitný systém.

2. Príjmite viac antioxidantov zo stravy

Strava bohatá na antioxidačné vitamíny a živiny môže zvýšiť imunitu na pomoc v boji proti infekcii.Vaše telo produkuje voľné radikály – molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky. Antioxidanty pomáhajú neutralizovať voľné radikály, takže nemôžu robiť žiadnu neplechu v našom tele. Vedci sa domnievajú, že pri narušení rovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi, môže vzniknúť vyššie riziko vzniku rakoviny a srdcových chorôb, rovnako ako chorôb súvisiacich s vekom.

Jedzte dostatok ovocia a zeleniny v surovom stave, citrusové plody, kivi, jablká, červené hrozno, kaleráb, cibuľu, špenát, mrkvu, všetko čo nájdete. 5 porcií ovocia a zeleniny na deň je minimum, ktoré by mal každý z nás prijať.  Nezabúdajte pri tom na cesnak, ktorý je prírodné antibiotikum. Taktiež do stravy môžete pridať aj huby.

3. Dostatočný spánok

Únava zvyšuje náchylnosť k chorobe. Ak ste sa dobre nevyspali váš imunitný systém je oslabený a ste náchylnejší k chorobám. Dostatočné množstvo spánku posilňuje imunitný systém. Máte pravidelný problém zaspať? Prečítajte si tipy ako rýchlo zaspať!

silhouette-67195_6404. Relaxačné techniky

Harmónia tela a mysle, posilňuje váš imunitný systém. Málo z nás si uvedomuje, že ak sme nevyrovnaní a pod stálym stresom máme oslabený imunitný systém a koledujeme si o chorobu. Relaxačné techniky nám pomôžu posilniť imunitný systém. Priamo ovplyvnia naše stresové maximá a tak ovplyvnia aj kvalitu nášho spánku, čo má zasa pozitívny účinok na náš imunitný systém.

5. Smiech

Je čas na dobrú komédiu. Smiech znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciami. Smiechom sa dá liečiť. Dokonca len predstava zábavnej udalosti a očakávania môžu pomôcť vášmu imunitnému systému.

2437521787_8d5e5296de

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *