10 potravín pre posilnenie imunitného systému

Prečo sa zaoberať posilnením imunitného systému stravou?

Prichádza chrípková sezóna a vy hľadáte potraviny, ktoré vám pomôžu zlepšiť imunitný systém. Prevencia je dôležitá, netreba ju zanedbávať, vďaka nej nemusí byť žiadna liečba. Lepšie ako siahať na doplnky výživy z lekárne je upraviť stravu prírodnými imunitnými posilňovačmi. Skúste zakomponovať do svojej stravy týchto 10 najlepších imunitných posilňovačou a budete sa cítiť lepšie po celý rok.

zena s kopcom zeleniny

10 potravín pre posilnenie imunitného systému

1. Pestrofarebná zelenina

Pravdepodobne už viete, že by ste mali jesť rôznofarebnú zeleninu. Ale viete aj prečo ? Zelené, žlté a oranžové potraviny obsahujú, najvyššie množstvo karotenoidov. Sú to antioxidanty , ktoré pomáhajú imunitný systém udržať vo forme.

Zelenina podľa farieb

Zelená

Obsahuje luteín, antioxidant, ktorý pomáha posilniť zrak. Nájdeme v nej aj draslík, vitamíny C a K a samozrejme aj kyselinu listovú.

Oranžová

Prednosti oranžovej zeleniny sú vo vysokom obsahu vitamínu C a betakaroténu. Okrem benefitu ako údržba dobrého zraku tu patrí aj posilnenie imunitného systému a taktiež pozitívny vplyv na zdravie našej pokožky

Červená

Prednosti červenej zeleniny sú hlavne vo vysokom obsahu fytochemikálií ako lykopén a antokyanínov. Zlepšujú zdravie srdca a znižujú riziko rakoviny.

Fialová

Chcete byť stále mladý? Fialová zelenina vám určite pomôže, antioxidanty a fytochemikálie, ktoré táto zelenina obsahuje bojujú proti starobe. Okrem toho pomáhajú znížiť riziko rakoviny a chránia našu pamäť.

Biela

Bohatá na fytochemikálie, draslík. Znižujú hladinu cholesterolu, znižujú tlak a redukujú riziko cukrovky.

2.Orechy

Orechy sú plné antioxidantov a vitamínov. Najdôležitejšie je , že obsahujú aj vysokú dávku zinku. Pravidelná konzumácia orechov pomáha znižovať riziko chronických ochorení.

3.Bobule

Veľké množstvo vitamínu C je pre bobule príznačné.Vitamín C je pomocníkom, ktorý dopomáha aby sa zabránilo poškodeniu buniek , a je preto veľmi užitočný pri posilnení imunitného systému . Tmavé bobule obsahujú najmä veľké dávky bioflavonoidov, ktoré pôsobia ako antioxidanty na voľné radikály. Bobule ako čučoriedky a Acai patria dokonca medzi najsilnejšie antioxidanty a najzdravšie potraviny na svete. Acerola a Camu Camu majú aj bohatú zásobáreň vitamínu C. Okrem toho nezabúdajme aj na to, že sú mimoriadne chutné.

4.Čokoláda

Čokoláda nie je nezdravé jedlo. Treba si len správne vybrať, medzi čokoládami.  Kakao, ktoré obsahuje čokoláda posilňuje imunitný systém, zvyšuje dobrý cholesterol a znižuje riziko srdcových ochorení. Viac o priaznivých účinkoch kakaa.

5. Ryby

Ryby sú vynikajúcim zdrojom Omega – 3 tukov. Veľa ľudí trpí nedostatkom Omega-3, čo pôsobí nežiadúco na náš metabolizmus a imunitný systém. Tučné ryby ako ako je tuniak , makrela a losos vám pomôžu dostať hladinu Omega-3 na zdravú úroveň. Ryby by sme mali konzumovať minimálne 3x do týždňa a to nie len kvôli Omega-3 ale aj kvôli vysokému obsahu zinku.

6. Cesnak

Cesnak bojuje s infekciami a baktériami. Okrem antivírusových a antibakteriálnych vlastností cesnak podporuje rast bielych krviniek. Stačí ho pravidelne zahrnúť do šalátov, zálieviek, dresingov. Existuje veľa možností , ako využiť cesnak každý deň, hlavne sa nebojte a skúšajte.

7. Jogurt

Jogurt je bohatým zdrojom dobrých baktérií, ktoré sú pre telo prospešné a nevyhnutné.. Živé kultúry v jogurte môžu pomôcť zastaviť prechladnutie v zárodku ! Jedzte kvalitné husté jogurty. Grécky jogurt je bohatý tieto kultúry, kvalitou a obsahom kultúr ho dobiehajú naše husté smotanové jogurty.

8. Čaj

L – theanín obsiahnutý vo všetkých druhoch čaju posilňuje imunitný systém. Každodenná dávka čaju, či už v studenej alebo teplej podobe nás udržiava fit. Medzi hviezdy čajov patrí kvalitný zelený čaj. Jeho prípravu netreba podceniť, správnou prípravou v ňom zanecháte všetky zdraviu prospešné látky.

9. Huby

Ak chcete, aby vaše telo bojovalo s infekciou v značnej prevahe, je nutné jesť potraviny , ktoré môžu zvýšiť aktivitu a novú tvorbu bielych krviniek . Huby sú to jedlo. Existuje mnoho rôznych druhov húb , a môžu byť použité na všetky možné spôsoby. Skúšajte ale opatrne! Všetky huby sú jedlé, ale niektoré iba raz.

10. Sladké zemiaky

Sladké zemiaky obsahujú veľké dávky vitamínu A. Naša pleť potrebuje optimálne množstvo vitamínu A , aby sa udržala zdravú . Keď najväčší orgán v tele je zdravý , máme oveľa väčšiu šancu odvrátiť každú chorobu.

Záver

Snažte sa , aby vaša strava pestrá a zaujímavá. Nikdy sa nenechajte unudiť vlastnou stravou. Jedzte to čo vám chutí, preto dbajte na to aby ste stravu si pripravili tak aby bola chutná. Nedopustite aby ste sa jedením museli trápiť. Jedlo nie je len na to aby nás nasýtilo ale aj na to aby sme si ho vychutnali a plnohodnotne užili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *